16 listopad 2012

Od piątku 16 listopada 2012 r. na cieszyńskim Rynku oglądać można plenerową wystawę planszową, którą Książnica Cieszyńska i Kongres Polaków w Republice Czeskiej wieńczą realizację projektu „Zaolzie teraz”. Podczas wernisażu, któremu towarzyszył występ kapeli „Olza”, po raz pierwszy zaprezentowano także polskojęzyczną mapę Zaolzia, obok ekspozycji stanowiącą drugi trwały rezultat projektu.

  więcej>>
18 lipiec 2012

Bohaterką następnego spotkania z cyklu "Zaolzie teraz" będzie Ewa Farna, tegoroczna maturzystka, absolwentka Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. Spotkanie, zatytułowane "Fajnie być sobą", moderować będzie red. Mirosław Sokół, dziennikarz i producent telewizyjny, autor cyklicznych programów o tematyce zaolziańskiej na antenie TVP Polonia i TVP Katowice.

  więcej>>
18 maj 2012

Bohaterem następnego spotkania z cyklu "Zaolzie teraz" będzie Ass. Prof. Mudr. Stanisław Czudek, CSc., wybitny chirurg uhonorowany tytułem "Lekarza Republiki Czeskiej 2009 r.", uczony i wykładowca wielu uczelni, działacz samorządowy i przedsiębiorca.

  więcej>>
20 kwiecień 2012

Piąte spotkanie z cyklu „Zaolzie teraz”, które odbyło się 20 kwietnia 2012 r., nosiło tytuł „Tożsamość ubogacona różnorodnością”, a jego bohaterem był ks. dr Walerian Bugel, katolicki kapłan, adiunkt przy Katedrze Teologii Liturgicznej Wydziału Teologicznego w Ołomuńcu. Spotkanie moderowała red. Otylia Toboła

  więcej>>
16 marzec 2012

W piątek, 16 marca 2012 w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Zaolzie teraz. Jego bohaterem był Mariusz Wałach, przdsiębiorca, współzałożyciel  firmy Walmark i współtwórca jej światowego sukcesu. Spotkanie zatytułowane "Nie lubię słowa Zaolzie" prowadził  red. Mirosław Sokół, dziennikarz i producent telewizyjny, autor cyklicznych programów o tematyce "zaolziańskiej" na antenie TVP Polonia i TVP Katowice.

  więcej>>
17 luty 2012

Tradycyjnie już w trzeci piątek miesiąca, który w lutym przypadał na dzień 17, w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zaolzie teraz”. Jego bohaterem był Janusz Klimsza, aktor, scenograf, scenarzysta, autor przekładów oraz wierszy i utworów prozatorskich, a przede wszystkim reżyser teatralny, uznawany za jednego z najwybitniejszych w Republice Czeskiej.

  więcej>>
20 styczeń 2012

W piątek, 20 stycznia 2012 r. w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zaolzie teraz”. Tym razem publiczność, która szczelnie wypełniła salę konferencyjną biblioteki, miała możliwość wysłuchać rozmowy z proboszczem parafii Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania „Na Niwach” w Czeskim Cieszynie, ks. seniorem Boogusławem Kokotkiem. Rozmowę, zatytułowaną "Jak najdalej od polityki", przeprowadził red. Krzysztof Marciniuk, dziennikarz od 25 lat związany z „Głosem Ziemi Cieszyńskiej”.

  więcej>>
16 grudzień 2011

16 grudnia w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się pierwsze z cyklu publicznych spotkań organizowanych w ramach projektu „Zaolzie teraz”. Bohaterką spotkania, zatytułowanego "Komu się kłaniać, mamo?", była Aniela Kupiec, urodzona w Nydku pod Czantorią poetka, pisarka, gawędziarka i animator kultury.

  więcej>>

Wystawa "Zaolzie teraz"

 

 

Kanał YouTube
"Zaolzie teraz"

 

 


© 2012 Książnica Cieszyńska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij